Bayraktar’dan önce Türkiye’deki İHA-SİHA skandallarını tek tek anlattı

  • HABER7

Sofistike savaş uçaklarının en büyük üreticisi olarak dünya çapında ses getiren Türkiye’nin mürettebatsız hava araçları hedef gösterilmeye devam ediliyor. Fondaş medyanın hemen her gün yeni bir karalama operasyonuyla hedef aldığı İHA/SİHA üreticisi Baykar firması üzerinden bütün savunma ve havacılık sektörü töhmet altında bırakılıyor.

Keşif, gözetleme, istihbarat toplama, silahlı taarruz gibi operasyonlarda güvenlik kuvvetlerine ciddi faydalar sağlayan yerli ve milli insansız hava araçları, orman yangınlarını anında tespit edip süratli müdahale edilmesi hususunda da ciddi fayda sağlıyor.İSTEDİKLERİ İŞLEYİŞ BU

Peki Türkiye İHA ve SİHA’larını yerli olarak üretemeyip, ABD ve İsrail’den tedarik ettiği dönemlerde neler oluyordu?

Unutturulmaya çalışılan bu gerçekle ilgili bilgiler paylaşan Genelkurmay eski İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, Bayraktar TB2 gibi insansız hava araçlarından önce ithal edilen ABD ve İsrail ürünlerinde neler yaşanıldığını anlattı.

İstihbaratçı İsmail Hakkı Pekin, geçmişte ABD’den 6 milyon dolara alınan 6 İHA’nın da kırıma uğradığını, bu araçların yüksek irtifada donarak işlevsiz hale geldiğini söyledi.

Pekin, İsrail’den tedarik edilen “Heron” isimli insansız hava araçlarının ise net görüntü vermeyip işlevsiz kalmasının yanı sıra, bu hava araçlarını kullanan İsrailli operatörlerin hafta sonu mesai yapmayarak terörle mücadeleyi ciddi şekilde akamete uğrattığını kaydetti.

İHA’LARDA ABD VE İSRAİL FİYASKOSU

Eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, CNN Türk canlı yayınında şunları söyledi:HEM YERLİ HEM UCUZ HEM NET

Pekin, Baykar firmasının yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği Bayraktar İHA’larla ilgili ise şunları söyledi:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir