Hesap kitap yapıldı ‘Yeni Emekli zammı tablosu ortaya çıktı’ Hepsi baştan aşağı değişti

TÜİK, 4 Aralık Pazartesi günü emekli maaşı için önemli olan Kasım ayı enflasyon verisini açıklayacak. Böylelikle SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklisi 5 aylık kesinleşen rakam netleşecek. Öte yandan 2024 yılında emekli olacaklar içinse emekli maaşı hesaplamasında dikkat çeken bir veri yayımlandı.

5 AYLIK EMEKLİ ZAMMI ORANI BELLİ OLUYOR

En düşük emekli maaşı Ocak ayında yeniden zamlanacak. 2024 Ocak ayında emekli kök maaş zammı ve en düşük emekli maaşı için yapılacak 2 düzenleme için çalışmalar hız kazanırken gözler bir kez daha enflasyon rakamlarına çevrildi.

KASIM AYI ENFLASYONU NE OLACAK?

Temmuz ayında yüzde 9,49 olan aylık enflasyon Ağustos’ta 9,09 oldu. Eylül ayında düşüş hızlanarak yüzde 4,75 seviyesi görüldü. Ekim’de ise bu rakam yüzde 3,43 olarak kayıtlara geçti.

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi‘ne katılan ekonomistler, kasım ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 3,68 artacağını tahmin etti. Öte yandan, ekonomistlerin yıl sonu enflasyon beklentisi de kasımda yüzde 66,80 oldu. Aylık enflasyon beklentisine göre SSK, Bağ-Kur 5 aylık emekli zammı yüzde 34 seviyesini aşacak. Memur emekli zammı oranı da yüzde 45 seviyesine yaklaşacak.

SSK, BAĞ-KUR VE MEMUR EMEKLİSİ 6 AYLIK ZAM ORANI BEKLENTİSİ

Ancak Merkez Bankası’nın son enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 65 olarak duyurdu. Buna göre 6 aylık enflasyon oranı beklentisi ise yüzde 37,76 oldu. Bu oran refah payı hariç SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı zammını ifade ediyor.

Memur emeklileri içinse memur enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı ile yüzde 49,46’lık bir artış söz konusu olacak. Ancak burada refah payının da devreye girerek zam oranının tüm emekliler için yüzde 40-50 arasında bir oranda olması da ihtimaller arasında bulunuyor. Refah payı hariç beklenen 6 aylık enflasyon rakamına yüzde 4’lük bir ek ödeme de ilave edilecek.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE OLACAK?

Ocak 2024’te en düşük emekli maaşı yeniden artarak 10 bin TL’nin üzerine çıkacak. Bu rakamın altında kalan maaşlar Hazine Desteği ile yeni belirlenecek tutara tamamlanacak. En düşük emekli maaşının 10 bin ila 11 bin 500 TL arasında belirlenmesi bekleniyor.

OECD, TÜRKİYE İÇİN BÜYÜME BEKLENTİSİNİ

OECD‘nin yayınladığı “Ekonomik Görünüm” raporuna göre, yılın ilk yarısının güçlü geçmesinin ardından ekonomik büyümenin 2023’te yüzde 4,5’e ulaşması, ardından 2024’te yüzde 2,9’a ve 2025’te yüzde 3,2’ye yavaşlaması bekleniyor. OECD, Eylül ayında Türkiye’nin büyüme beklentisini bu yıl için yüzde 4,3, gelecek yıl için yüzde 2,6 olarak açıklamıştı.

EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMASINDA 3 DÖNEM

Öte yandan 5 milyon EYT’liden 2 milyonu başvuru yaptı. Geriye 3 milyonu kaldı. Hem EYT ile hem de normal şartlarda emekli olacakların çalışılan yıllardaki aylık kazançları, çalışma süreleri, yaş beklerken ödenen fazla primler ve işe ara verip vermemiş olmaları emekli maaşı hesaplanırken ödenecek tutarı ortaya çıkaracak.

Matematiksel olarak maaş hesaplanırken ilk olarak 1999 öncesindeki gün ve kazançlar dikkate alınacak ve aylık bağlama oranı ile çarpılacak. Burada çıkan rakam günümüz şartlarına göre güncellenecek. 1999-2008 arasındaki dönem için de aynı aylık bağlama oranı ile yeni güncelleme katsayıları kullanılacak.

Burada büyüme oranı devreye girecek. 2008 sonrası dönemde ise yine farklı bir aylık bağlama oranı ile büyüme oranının yüzde 30’u alınacak. Bir önceki yılın enflasyon oranı da maaş hesaplamasında kullanılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir