Kuyruklar hareketlendi! Kraliçe’nin köpekleri yastan çıkıyor…

8 Eylül’de hayatını kaybeden İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth’in çok sevdiği corgi’lerinin bakımını ortanca oğlu Prens Andrew ve eski eşi Sarah Ferguson üstlenmişti. ‘Muick’ ve ‘Sandy’ adlı corgi’ler ABD’de seks skandalına karıştıktan sonra aktif görevlerini bırakan Prens Andrew ve eski eşi Sarah Ferguson’a emanet edilmişti.

Sarah Ferguson geçtiğimiz günlerde Kraliçe Elizabeth’in ölümünden sonra evlat edindiği corgilerin ‘gerçekten mutlu’ olduklarını ve kederlerinden kurtuluyor gibi göründüklerini açıkladı.

63 yaşındaki York Düşesi , BBC Radio 2 programında Rylan Clark ile yaptığı röportajda köpeklerin durumunu anlattı.

Peki yas tutan bir köpeğe gerçekte ne olur ve yeni bir sahip yardım etmek için ne yapabilir?

Köpek davranış uzmanı Adem Fehmi “Açıkçası bir köpeğin zihnine girip bir evcil hayvanın kederini ölçemeyiz. Aynı şekilde beyinlerinde neler olup bittiğini görmek için onlara bir tarama yapamayız” diyor.

Ancak köpekler son derece sosyal yaratıklardır ve genellikle sahipleriyle güçlü bağlar kurarlar.
“Rahmetli Majesteleri” kuşkusuz köpeklerle çok derin bir bağ kurmuştu. Ne olduğunu tam olarak anlamasalar bile muhtemelen onun varlığını ve şefkatini özlüyorlar.

“Genellikle, bir köpeğin yas tutup tutmadığını anlamak için davranışlarına bakmamız gerekir. Bir köpek uyuşukluk, kaygı, stres ve geri çekilme belirtileri gösterebilir. Yiyeceklerini bırakabilirler ve sevilmek istemeyebilirler.

Aynı şekilde, başlarını eğebilirler, kuyruklarını sallamayabilirler ve sadece üzgün görünebilirler.
Bunlara tanık olmak yeni bir sahip için stresli olabilir, ancak genellikle biraz şefkatle çözülebilir.
İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da kederin verdiği acının zamanla azaldığını sözlerine ekledi.
Adem, “Sahibini kaybeden bir köpeğin çoğu zaman ortamın ve rutinin değişmesi anlamına gelebileceğini belirtmekte fayda var.

Bu nedenle, biz insanların bir evcil hayvanda davranış sorunlarına neden olabilecek şeyin bu mu yoksa bir kişinin kaybı mı olduğunu anlamak zor.

Evcil hayvan sahibi yaşlıysa, bir rutinin kaybı özel bir sorun olabilir.
Örneğin, tipik olarak, bir köpek belirli bir saatte yürüyüşe çıkabilir, tam zamanında beslenebilir ve yatmadan önce oyun oynamaya alışık olabilir. Bir köpek yeni bir insanla tanışırsa, bu rutinler değiştiği için endişeli ve tedirgin olabilir.

Yalnızca yeni bir evde olmakla kalmayıp, farklı yiyecek ve yürüyüş düzenlerine sahip olabilirler.
Çocuklara alışkın değillerse, bir anda kendilerini onların arasında bulabilirler – bu nedenle tüm bu faktörler rahatsız edici olabilir.

Bir kayıp durumunda bunu hafifletmeye yardımcı olmak için, her köpek sahibinin, aniden ölmeleri ve köpeğin başka biri tarafından bakılması gerekmesi ihtimaline karşı, ideal olarak köpeğini, rutinlerini, sevdiği ve sevmediği şeyleri bilen birine sahip olması gerekir.”

Uzman, rahmetli Kraliçe’nin corgis’inin muhtemelen Sarah Ferguson’u zaten tanıdığını, bu yüzden ona çoktan alışmış olabileceğini ekledi. Ayrıca, Kraliçe hayattayken, geçişe yardımcı olacak şekilde, muhtemelen başka insanlar tarafından yürüdüler ve beslendiler.

Adem “Hala farklı insanlarla yeni bir evde olacaklar – bu nedenle herhangi bir uyum sağlamak zaman alabilir” diyerek sözlerini noktaladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*