Liyakatsizliği AFAD personeli anlattı: ‘Günlerce oyaladılar’

Kahramanmaraş merkezli depremler 10 ilde büyük yıkımlara yol açtı. Depremden en çok etkilenen kentlerin başında gelen Hatay’da özellikle ilk günler arama kurtarma çalışmalarındaki eksiklikler kamuoyuna yansıdı. Hatay’da birçok bölgede ilk günlerde arama kurtarma çalışmaları ve çadır yardımı yapılmadı.

Cumhuriyet söz konusu eksikliklere ilişkin AFAD personeliyle konuştu. AFAD bünyesinde toplam 13 arama kurtarma birliği yer alıyor. Bu birlikler, malzeme, personel ve deneyim açısından, il ekiplerine göre daha profesyonel faaliyetlerde bulunuyor. Ancak buna karşın Sakarya Arama Kurtarma Birliği, depremin ilk günlerinde yıkımın büyük olduğu Hatay’a ya da Kahramanmaraş yerine yıkımın görece daha az olduğu Şanlıurfa’ya gönderildi. 2 buçuk gün burada kalıp arama kurtarma faaliyetlerinde bulunan bu ekip, ancak iki buçuk gün sonra Hatay’a gönderildi.

‘AFFEDİLEMEZ HATA’

Hatay’ın yıkımın en çok olduğu illerden olduğunu belirten personel, “Profesyonel müdahalede de öncelik verilmesi gereken illerin başında yer alıyordu. Ancak Hatay ilk günler kaderine terk edildi. Profesyonel personel bölgeye günler sonra ulaştırıldı. Sakarya arama kurtarma ekibi iki buçuk gün boyunca yıkımın görece az olduğu Şanlıurfa’da çalışmalar yaptı” dedi. Personel, “Normalde Şanlıurfa’ya yakın illerde itfaiye ekipleri, yakın illerin AFAD ekipleri gönderilmeliydi. Hatay gibi yıkımın büyük olduğu ile ise profesyonel ekiplerden olan Sakarya Arama Kurtarma Birliği gönderilmeliydi. Bu çok büyük bir liyakatsizlik örneğidir. Koordinasyonsuzluğun en acı ve affedilemez hatasına şahit olduk” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*