Türk ve Japon Bilim İnsanları Çalışması: ‘Her An 7 Üzerinde Deprem Olabilir’

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Türk ve Japon bilim insanlarının Marmara Denizi’nde yaptığı fay araştırmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Özener, Marmara’da her an 7 üzerinde deprem olabileceğini de sözlerine ekledi.

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerde 40 binin üzerinde vatandaşımız hayatını kaybetti.

Uzmanların, uzun süredir uyardığı Marmara depremi ile ilgili de korku dolu bekleyiş sürüyor.

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Marmara Denizi’nde yaptıkları fay hattı araştırmaları hakkında bilgi verdi.

“Marmara Denizi’nin 1200 metre dibinde olan cihazlarımız var. Cihazları atıyoruz, 6 ay sonra alıp verileri topluyoruz ve farklı yerlere koyuyoruz.”

“Dolayısıyla fayın boydan boya özelliklerini anlama şansımız oldu. Çalışmalar hala devam ediyor. Hâlâ Marmara deniz tabanında bu cihazlarımız veri topluyor. O verileri mart ayında alacağız. Daha sonra değerlendireceğiz ama uzun soluklu işler.”

“Burası bir deprem bölgesi. Her an 7 üzeri deprem olabilir. Ne zaman olur? Kimse bilmiyor.”

“Bizim yer bilimleri camiası olarak yapacağımız çalışmalar orta ve uzun vadeli. En kısa vadede yapılması gereken, bina yapı stokunun güvenli hale getirilmesi.”

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hızlı tarama yöntemiyle binaların güvenliği ve mevcut durumunu tespit eden çalışması var. 6 Şubat’tan önce ve sonra yapılan başvurular arasında devasa fark var. Bu da bizim toplumumuzun yumurta kapıya dayandıktan sonra aksiyon almasından kaynaklanıyor. Şu an yapılması gereken şey toptan yapı stokunun kalitesine bakılması.”

Haluk Özener, Marmara Denizi’nde yapılan çalışmaların Türk ve Japon bilim insanları tarafından yapıldığını da sözlerine ekledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*