ABD Dışişleri’nden, Putin’in Şubat ayı içinde planladığı Türkiye ziyaretiyle ilgili açıklama: Memnuniyetle karşılarız

T24 Dış Haberler

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in Şubat ayı içinde Türkiye’ye gerçekleştireceği duyurulan ziyaretine ilişkin açıklamada bulundu. ABD Dışişleri’nden yapılan açıklamada “Herhangi bir ülke Rusya’nın bazı kötü niyetli davranışlarından vazgeçme konusunda anlamlı bir rol oynayabilecekse bunu kesinlikle memnuniyetle karşılarız” denildi.

TIKLAYIN | Reuters: Rusya Devlet Başkanı Putin, 12 Şubat’ta Türkiye’ye geliyor 

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, günlük basın toplantısına gazetecilerin sorularını yanıtladı. Patel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaretle ilgili soruya, “Eğer herhangi bir ülke Rusya’nın bazı kötü niyetli davranışlarından vazgeçme konusunda anlamlı bir rol oynayabilecekse bunu kesinlikle memnuniyetle karşılarız” sözleriyle cevap verdi.

Patel, “Türkiye’nin, Karadeniz Tahıl Girişimi’nin başarıya ulaşmasındaki etkisine” de değinerek “Ukrayna tahılının gitmesi gereken yere ulaşmasının ve bu alanda güvenilir bir ilerleme kaydedilmesinin kritik önemini hissetmeye devam ediyoruz. Bu kesinlikle hoş karşılanacak bir şey” ifadelerini kullandı.

Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, 29 Ocak’ta yaptığı açıklamada, Putin’in Türkiye’ye ziyaretinin şubatta gerçekleşmesi için hazırlık yapıldığını söylemişti.

Kremlin: Putin’in Türkiye ziyaretinin gündeminde ikili ilişkiler ve Ukrayna olacak

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Türkiye ziyaretinde Rusya-Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin yanı sıra Ukrayna dahil bölgesel konuların istişare edileceğini söylemişti. 

Ziyaretin olası tarihine ilişkin konuşan Peskov, “Ziyaret tarihini zamanı gelince duyuracağız” demişti. 

Peskov, ziyarette geniş bir yelpazede, çok sayıda konunun ele alınacağına işaret ederek, “Bu görüşmelerin her birisi gündem bakımından oldukça zengindir. Bu elbette her şeyden önce Rusya-Türkiye ikili ilişkileri ve ticari, ekonomik işbirliğimizdir. Elbette, tabii ki Ukrayna dahil bölgesel sorunlar da daima ele alınır” diye konuşmuştu. 

Türkiye, İsveç’in NATO üyeliğini onaylamıştı

1 yılı aşkın süredir Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın itirazlarıyla devam eden İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanması süreci, 23 Ocak’ta sona ermiş; TBMM Genel Kurulu’nda İsveç’in Kuzey Atlantik Antlaşması’na (NATO) Katılımına İlişkin Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi, 287 “evet” oyuyla kabul edilmişti. 

TIKLAYIN | Genel Kurul’dan onay çıktı: TBMM’den İsveç’e NATO vizesi!

TIKLAYIN |  TBMM’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylaması dünya basınında: Erdoğan’ın ‘U dönüşü’

TIKLAYIN | Rusya’dan TBMM’nin İsveç kararına tepki: Türkiye’nin bir bloğun çıkarları doğrultusunda hareket etmesi üzücü

Kanunun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanıp Resmi Gazete’de yayımlanması ve belgelerin ABD’ye teslim edilmesiyle Türkiye, İsveç’in NATO üyeliğine resmen vize vermiş oldu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir