Demir hapı kullanımında dikkat edilmesi gerekenler: Demir ilacı kullanırken yenmemesi gerekenler

Vücuttaki demir eksikliği pek çok hastalığın da habercisi olabilir bu yüzden dışarıdan alınan demir hapı takviyesinin düzenli kullanılması oldukça önemli. Vücut, kendi kendine demir ihtiyacını karşılayıp demir mineralini üretebilen bir fonksiyona sahip değildir.

Demir haplarının düzenli ve yeteri miktarda kullanmanın yanı sıra demir hapı alırken tüketilen yiyeceklere de dikkat edilmesi oldukça önemlidir. İşte, demir hapı kullanımında dikkat edilmesi gerekenler ve demir hapı yan etkileri!

DEMİR İLACI KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Demir haplarının vücuttaki emilimi için dikkat edilmesi gereken bazı detaylar mevcut.  Demir takviyesi, yemeklerden önce veya et ile birlikte alınmalıdır. C vitamini ile birlikte alınması demir hapı takviyesinin emilimini arttırır. Demir hapı tükettikten sonra çay, kahve ve süt tüketilmemeli veya en az 2 saat sonra tüketilmeli çünkü bu besinler demir hapı emilimini azaltır.

Demir hapı takviyesini mutlaka düzenli olarak birkaç ay boyunca almaya devam etmelisiniz. Özellikle kansızlık problemi yaşayan kişiler gerekli doktor kontrollerini sağlayıp ona göre demir hapını düzenlemelidirler. Ülser hastası veya kolon kanseri olan kişiler demir hapı takviyesinin dışında başka alternatifler kullanmalı.

Reflü ve mide rahatsızlığı olan kişiler demir hapını kullanırken dikkat etmeli çünkü mide şikayetleri için kullanılan anti asit ilaçları demir haplarının emilimini bozabilmekte. Bu nedenle mide ilaçları ile birlikte demir hapı da kullanılmamalıdır

Gebelik ve adet kanaması gibi durumlar dışında demir hapları 6 aydan fazla süre boyunca kullanılmamalıdır. Demir hapı mutlaka doktorun önerdiği sürede kullanılmalıdır.

DEMİR İLACI AÇ MI TOK MU ALINIR?

Demir preparatlarının emilimi besin öğelerinden etkilendiği için, aç karnına alınması gerekmektedir. Yemekten 1 saat önce veya 2 saat sonra alınması daha doğru olacaktır.

DEMİR İLACI İÇTİKTEN KAÇ SAAT SONRA YEMEK YENİR?

Demir ilacı ile birlikte kalsiyum açısından zengin süt ve süt ürünleri, kurutulmuş meyveler, kuru baklagiller pekmez, susam, fındık, fıstık ve yeşil yapraklı sebzeleri aynı anda kullanmayın. Demir ilacı aldıktan en az 2 saat sonra tüketmeniz gerek. Bu besinler demir emilimini engelleyip demir ilacından sonuç alınmamasına sebep olur.

DEMİR İLACINDAN SONRA NE YENİR?

Yemeklerden önce aç karnına alınması gereken demir ilacının et ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilir. Aynı şekilde C vitamini alınması da demir hapının emilimini arttırır. Çay ve süt demir hapı emilimini azalttığı için bu besinler demir hapı içildikten en az 2 saat sonra tüketilmelidir.

DEMİR İLACI ALDIKTAN NE KADAR SONRA ÇAY İÇİLİR?

Demir eksikliği için kullanılan demir ilaçları eğer çay ile birlikte alınırsa ilacın emilimini azaltacaktır. Demir ilacı kullanımından en az bir saat önce veya sonra çay tüketilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir