Erdoğan ile görüşen İskoçya Başbakanı’na Cameron’dan tehdit

David Cameron, Humza Yousaf’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İngiliz yetkililer olmadan görüşmesinin ardından Dışişleri Bakanlığı’nın İskoç bakanlara verdiği desteği geri çekmekle tehdit etti.

Dışişleri Bakanı, İskoçya Ulusal Partisi hükümetine yazdığı mektupta Yusuf’un COP28 zirvesinde Recep Tayyip Erdoğan’la Gazze ve diğer konuları görüşmesinin protokol ihlali olduğunu ifade etti.

Toplantının ardından Cameron, SNP’nin Dış İlişkiler Sekreteri Angus Robertson’a bir mektup yazarak, ihlale karşı daha sert bir yaklaşım sergileyeceği uyarısında bulundu.

Mektupta, İskoç hükümetinin Dışişleri Bakanlığı’na Erdoğan’la görüşme konusunda “önceden bildirimde bulunacağına” dair güvence verdiği ancak bunun gerçekleşmediği belirtildi.

Mektupta, “Bu toplantıda bir Dışişleri Ofisi yetkilisinin bulunmaması, hükümet bakanlarının yurt dışı ziyaretlerinde Dışişleri Ofisi desteğine ilişkin kılavuzumuzdaki protokollere aykırıdır” deniliyor.

“Bakanlık toplantıları protokolünün daha fazla ihlali, Dışişleri Ofisi’nin toplantıları veya lojistik desteği daha fazla kolaylaştırmasına neden olmayacaktır. Ayrıca Birleşik Krallık hükümet görevlerinde İskoç devlet dairelerinin varlığını da dikkate almamız gerekecek.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir