Milyonlarca Emekli Bunu Beklemiyordu: SSK ve Bağ-Kur Emeklilerini Ters Köşe Eden Zam Kararı

Son olarak temmuz ayında emekli maaşlarına yüzde 25 zam yapan hükümet, en düşük maaş alan emeklileri bu artışın dışında tutarak milyonlarca vatandaşın eline geçen parada hiçbir değişiklik yaşanmamasına neden olmuştu.

Türkiye’de en düşük emekli maaşı alan 6 milyonu aşkın vatandaş için son zam Mart ayında yapılırken, aradan geçen aylarda 7 bin 500 lira enflasyon karşısında adeta pul oldu.

Büyük bir yoksulluk girdabına çekilen emekliler, ocak ayında kendileri için yapılacak zam oranının ne olduğunu merak ederken, gelen son haber emeklileri büyük bir hayal kırıklığına uğrattı.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ BEKLEMEYE DEVAM EDECEK

TÜİK tarafından 3 Ocak’ta açıklanan enflasyon verileri ile yıllık oranda TÜFE yüzde 63,77 olarak belirlenirken, emekliler için 6 aylık enflasyon farkı yüzde 37,57 olmuştu.

Bu oran, toplu sözleşme payı alacak olan memur ve memur emeklileri için maaşlara yapılacak zam oranını büyük oranda netleştirirken, refah payı uygulamasındaki belirsizlik ve yıllara göre yaşanan standartsızlık, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak zammı merak konusu haline getirdi.

BUGÜN YAPILMASI BEKLENEN AÇIKLAMA ERTELENDİ

İktidara yakın medya organları tarafından günlerdir yapılacak kabine toplantısı için 8 Ocak tarihi işaret edilirken, Cumhurbaşkanlığı kaynakları söz konusu toplantının bugün yapılmayacağını belirtti.

Emekli ve memur zammının net olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabine toplantısı sonrasında açıklanması beklenirken, tahsis numaralarına göre ilk zamlı maaşlarını 17-26 Ocak tarihleri arasında alacak olan emekliler, bu hafta içinde net bir açıklama yapılmasına kesin gözüyle bakıyor.

Cuma gününe kadar yapılması planlanan kabine toplantısının çıkışında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın SSK ve Bağ-Kur emeklileri için net zam oranını paylaşması beklenirken, emekliler söz konusu duyurunun daha fazla ertelenmemesini ve bir an önce yapılmasını talep ediyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

AKP iktidarı, son yıllarda emekli maaşlarında iki aşamalı bir sistemi temel alırken, taban aylığın üzerinde maaş alanlar için farklı, en düşük emekli maaşları içinse farklı artışlar hayata geçiriliyor.

Bu nedenle taban emekli aylığına yapılması planlanan seyyanen zam sonrasında en düşük emekli maaşı alan kişi sayısının 8 milyona yaklaşması ve emeklilerin, en düşük ücrette eşitlenmeye devam etmesi planlanıyor.

Halihazırda 7 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşına yüzde 50 zam yapılması halinde söz konusu rakam, yeni yılda 11 bin 250 liraya çıkacak. Buna karşın, geçtiğimiz yıl eklenen refah payına benzer bir oranın tüm emekli maaşlarına eklenmesi ve en düşük aylık için seyyanen artışa gidilmesi halinde söz konusu zam oranı yüzde 60’ı bulabilir.

Yüzde 60’lık bir artış halinde en düşük emekli maaşı yeni yılda 12 bin lira olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir