İddia: Doğalgaz ve Elektrikte Zam Kapıda… Yüksek Zamma Erdoğan da Şaşırdı, Frene Bastı! İşte Seçim Freninin Hikayesi…

1 Ekim itibarıyla konutlarda kullanılan doğalgazın toptan satış fiyatında değişikliğe gidilmezken, elektrik üretim amaçlı doğalgaz tarifesi ile büyük sanayi kuruluşlarında ve küçük ve orta ölçekli işletmelerde kullanılan gazın satış fiyatı yüzde 20 artırıldı.

Elektrik tarifesi de mesken aboneleri için sabit kalırken, ticarethane ve sanayi aboneleri için yaklaşık yüzde 20 arttı.

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan “Doğal gaz ve elektriğe yapılacak zamların katlamalı yansıması görülüyor. İşte bunu içeren bir zam paketi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önüne gitti. Erdoğan’ı bile şaşırtan yüksek rakam, vatandaşa maliyetinden çok, yerel seçim maliyeti nedeniyle ertelendi. Ertelendi derken Erdoğan’ın talimatıyla üç aşamada yapılacak” diye yazdı.

Babacan’ın yazısının ilgili bölümleri şöyle:

“Geçtiğimiz günlerde sanayi ve ticarethane abonelerinin kullandığı elektriğe yapılan yüzde 20 zammın bir hikayesi var. Şimdilik konut abonelerinin kullandığı elektriğe zam yapılmazken hazırlanan ‘zamlı paketin’ bunun neredeyse üç katı olduğu anlatılıyor. Yani vatandaşlar, martta yapılacak yerel seçimin uzatmalarını yaşıyor.

Üç katını öngördüler

Edinilen bilgiye göre bütçe ve enflasyon krizi yaşayan ekonominin yeni yönetimi, tüm maliyet hesaplarını da içine katarak sanayi, tarım, ticarethane ve konutlarda yapılması gereken elektrik ve doğal gaz zammına ilişkin hazırlıklarını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sundular. Açıklanan yüzde 20 zammın en az üç kat daha fazla artış içeren paket, Erdoğan’ın itirazıyla karşılaştı.

Üç aşamada yapın

İtirazın kaynağı ise yaklaşan yerel seçimler. Seçimlerden önce yapılacak böylesine dehşet verici bir artışın ‘oylara’ etkisini hesaplayan Erdoğan’ın, “Şu aşamada bunu uygulayamazsınız. Üç aşamada yapın. Kalabilenler yerel seçim sonuna kalsın” dediği belirtiliyor. Yüzde 20 zam rakamının böyle bulunduğu aktarılıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir